Golas2017.lt

Viskas, ką būtina žinoti tikram futbolo fanui

Futbolo taisyklės ir istorija

sportas-futbolas

Ooolė olė olė olėėė! Ooolė olė olė olėėė!“ – iki pačių širdies gelmių žinomi šūkio žodžiai, itin garsiai skambantys kiekviename futbolo stadione. Sportas futbolas turi tiek daug fanų, jog jų nesuskaičiuotume, kad ir kaip besistengtumėme. Džiaugiamės ir didžiuojamės, kad futbolas yra itin populiari sporto šaka, pritraukianti milžinišką kiekį sirgalių, kurie gali mėgautis ne tik galimybe stebėti savo mėgstamiausią sporto šaką, bet ir smagiai leisti laiką savo brangiausių draugų apsuptyje. Daugeliui iš mūsų, kas yra futbolas, aiškinti nereikia. Visi žinome kokios yra futbolo taisyklės, kaip jis yra žaidžiamas, todėl toliau straipsnyje detaliau apžvelgsime tas futbolo vietas, kurios yra šiek tiek mažiau žinomos, bet taip pat labai svarbios.

kas-yra-futbolas

Iš pirmo žvilgsnio labai paprastas klausimas, kas yra futbolas, atrodo lengvai įkandamas ir nėra ką čia daug apie jį pasakoti. Bet kaip ir kiekviena sporto šaka, taip ir sportas futbolas yra unikalus ir turi tai, ko neturi bet kokia kita sporto šaka, todėl ir skubame aptarti, kokios gi yra futbolo taisyklės.

Kas yra futbolas?

Futbolas – dviejų komandų ir vieno kamuolio žaidimas. Kiekviena komanda turi vienuolika žaidėjų ir, naudodama visas kūno dalis, išskyrus rankas, turi stengtis įmušti kamuolį į kitos komandos vartus.

Vartininkas šiame žaidime taip pat yra labai svarbus žaidėjas, nes jo tikslas – sustabdyti kamuolį, kad šis nepatektų į saugomus vartus ir taip sustabdyti priešininkų komandą nuo galimo įvarčio. Tik vartininkas, žaidžiant futbolą, gali savo rankomis kliudyti kamuolį, jei to prireikia. Štai tokios paprastos yra futbolo taisyklės.

Futbolą laimi ta komanda, kuri iki žaidimo pabaigos įmuša daugiausiai įvarčių. Įprastai sportas futbolas trunka devyniasdešimt minučių su trumpa pertrauka, kuri angliškai vadinama „half time“, praėjus keturiasdešimt penkioms minutėms nuo žaidimo pradžios. Atkreipiame dėmesį, kad jaunimo futbole varžybos dažnai gali trukti šiek tiek trumpiau; paprastai jos trunka tik keturiasdešimt penkias–šešiasdešimt minučių.

futbolo-aikštės-dydis

Futbolo aikštės dydis

Profesionalūs futbolo žaidimai visada vyksta pilno dydžio futbolo aikštelėje. Futbolo aikštės dydis turi būti 90–120 metrų, plotis 45–90 metrų. Žinoma, norint futbolą galima žaisti neprofesionaliai bet kur.

Nuo tada, kai futbolas apskritai pradėtas žaisti pirmą kartą, jis buvo žaidžiamas įvairiose vietose: gatvėse, soduose, bendruomenės erdvėse, mokyklų salėse ar net karo zonose.

Vienas geriausių tokių pavyzdžių, kai per Pirmąjį pasaulinį karą ir 1914 m. kalėdines paliaubas futbolas buvo žaidžiamas neįtikėtinomis aplinkybėmis. Čia vokiečių ir britų ginkluotosios pajėgos paliko savo apkasus ir žaidė futbolą dainuodami giesmes prieš tęsiant kovą. Taigi, norint žaisti futbolą, tai galima daryti net ir sudėtingiausiomis gyvenimo aplinkybėmis, tereikia tik noro.

Svarbiausios futbolo lygos

Šiandieną egzistuoja daugybė pagrindinių futbolo lygų, apie kurias turėtumėte žinoti.

Jungtinėje Karalystėje ir Airijoje gyvuoja šios futbolo lygos: „Premier League“ – Anglijos lygos sistemos viršūnė, kurioje rungtyniauja dvidešimt klubų. „FA Cup“ – seniausios nacionalinės futbolo varžybos visame pasaulyje. „Championship“ – antroji aukščiausia lyga, dvi geriausios komandos pakyla į „Priemier“ lygą. „Scotland“ – Škotijos nacionalinė lyga. „Wales“ – Nacionalinė Velso lyga. „Ireland“ – nacionalinė Airijos lyga. „Woman‘s“ – moterų lyga, įkurta 1992-siais metais.

Na, o dabar peržvelkime Europą. „European“ arba UEFA – nacionalinė Europos komandų lyga. „Champions League“ – kasmetinės varžybos, kuriose dalyvauja 32-vi pirmaujančios Europos komandos. „Europa“ – didesnės Europos futbolo varžybos, kuriose iš viso dalyvauja 160 komandų.

Tarptautinei grupei priklauso „FIFA World Cup“ – tai didžiausios futbolo varžybos pasaulyje, įkurtos 1930-siais metais.

Žinoma, tai ne visos futbolo lygos, tačiau būtent apie jas (išvardintas viršuje) dažnai girdėsite kalbant per televiziją ar įvairiuose futbolo leidiniuose.

Futbolo istorija

Sportas futbolas turi išsamią istoriją, kuri skaičiuoja šimtmečius. Norime ir jus supažindinti su svarbiausiais futbolo istorijos įvykiais, nuo tada, kai jis pirmą kartą buvo sužaistas.

Įvairiuose šaltiniuose galima rasti tai, kad futbolo ženklai ryškėjo Kinijoje III amžiuje prieš Kristų. Teigiama, kad Hanų dinastija žaidė „Tsu‘ Chu“. Tai žaidimas, turintis nepaprastų panašumų su futbolu. Tai apėmė plunksnomis prikimšto odinio kamuoliuko spardymą per nedidelę angą, padarytą iš lazdelės ir tinklinio.

Kita futbolo apraiška pasirodė ne bet kur kitur, o Graikijoje. Graikiškuose tekstuose aprašomas žaidimas, kuriame dvi komandos turėjo bandyti permušti kamuolį per kitos komandos ribą. Žaidimas buvo žaidžiamas stačiakampėje aikštėje su pažymėta vidurio linija, kuri skamba labai panašiai kaip šiuolaikinė futbolo aikštė.

futbolo-taisyklės

Trumpam sugrįžkime į 1324-sius metus, kai Londono lordas meras uždraudė futbolą ar bet kokį kitą panašų žaidimą, kuris tada buvo žinomas. Už tai net grėsė kalėjimas, jei tuo metu būtumėt sugauti žaidžiant futbolą. Užtruko net šimtą metų, kai Didžioji Britanija ir Prancūzija kariavo dėl futbolo legalizavimo ir tik po šio šimtmečio trukusio negatyvo, supančio žaidimą, futbolas suklestėjo XIX amžiuje. Kaimai susiburdavo žaisti vieni prieš kitus.

Pagaliau išaušus 1863-siems metams, sportas futbolas pasiekė nepriklausomybę. Iki šių metų futbolo ir regbio asociacijos dirbo drauge, tačiau vėliau jos buvo atskirtos būtent šiais prieš tai minėtais metais, ir taip gimė Futbolo asociacija.

Kitas ryškus žingsnis buvo žengtas 1871-siais metais. Šiais metais buvo priimti reikalavimai dėl futbolo kamuolio, kurie nuo šio laiko beveik nesikeitė.

Ir štai 1904-siais metais visą valdžią perima „FIFA“. Paryžiuje įkurta organizacija ir dabar diktuoja futbolo taisykles, turint daugiau nei 73-ris narius. Nuo „FIFA“ pradžios lygos futbolas buvo standartizuotas ir jis tapo pasauliniu reiškiniu, kuris tik vystosi ir auga. Asociacijai dabar priklauso 208-ni tarptautiniai nariai.

Tai patys reikšmingiausi įvykiai futbole, kurie šį sportą atveda ten, kur jis yra šiandieną.

futbolo-kamuolys

Sportas futbolas

Kaip žinia, sportas futbolas – populiariausias žaidimas ir sporto šaka pasaulyje. Jį kasmet žiūri milijardai, o žaidžia milijonai žmonių. Visame pasaulyje taip pat egzistuoja šimtai tūkstančių futbolo klubų, įskaitant ir vietines komandas, prie kurių gali prisijungti kiekvienas iš mūsų. Skatiname ir raginame pradėti žaisti futbolą, jei bent mažiausia mintis apie tai jūsų neapleidžia. Garantuojame, kad ne tik smagiai praleisite laiką, įsiliesite į naują bendruomenę, bet ir užmegsite naujas pažintis, praplėsite savo draugų akiratį, o galbūt vieną dieną net žaisite profesionalų lygoje?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *