Futbolo čempionatas 2022 – kas laukia?
Pasaulinė pandemija pastojo kelią ir sporto karaliui – futbolui. Pirmiausia buvo nutraukti šalių čempionatai, vėliau, dėl susirgimų komandose, buvo nukėlinėjamos ir pavienės rungtynės. Tarptautiniai futbolo čempionatai taip buvo nukelti į geresnius laikus. Tie laikai atėjo! Žaidėjas, turintis pavardę Covid ir numerį 19 gauna raudoną kortelę ir tikimės, jog jis niekada nebeišbėgs į aikštelę ardyti žaidimo ir žmonių gyvenimo. Jūsų dėmesiui 2022 metų futbolo čempionatas.
Tai renginys, kuris sporto visuomenėje pagal svarbą vertinamas kaip antrasis po olimpinių žaidynių. Tik skirtumas tas, jog olimpiados futbolo turnyre žaidžia „mėgėjai“ ir komandos savo sudėtyje neturi pajėgiausių žaidėjų. Todėl sporto karalius futbolas didžiausią dėmesį sutraukia per pasaulio čempionatus.
Čempionatas neįprastu laiku
Ateinantis čempionatas nebus įprastas. Jei ankstesnieji čempionatai vykdavo vasaromis, tai 2022 m. pasaulio futbolo čempionatas Katare vyks žiemą. Taip buvo nuspręsta dėl per didelių vasaros karščių, kurie būna Katare. Futbolo čempionatas prasidės pirmadienį, lapkričio 21 d., Al Khoro „Al Bayt“ stadione rungtynėmis, kuriose dalyvaus šeimininkų komanda. Finalas bus žaidžiamas Lusail stadione Dohoje likus savaitei iki Kalėdų, sekmadienį, gruodžio 18 d. Toks tvarkaraštis ypatingai stipriai sujauks Europos futbolo gyvenimą, nes tiek tarptautiniai turnyrai, tokie kaip Čempionų lyga, tiek nacionaliniai čempionatai savo veiklą turės planuotis kitaip nei įprasta. Žiemą oro temperatūra Katare turėtų būti apie 25 laipsnius šilumos, kas primins pavasarį Europoje. Kataras dėl galimybės savo šalyje surengti prestižiškiausią turnyrą pasaulyje kovojo su JAV, Pietų Korėja, Japonija bei Australija.
Praeitų metų pabaigoje Katare buvo žaidžiamas Arabų taurės turnyras, šaliai tęsiant pasirengimą 2022 m. pasaulio čempionatui. Kaip ir anksčiau, šalys futbolo turnyrą organizavo kartu su Konfederacijų taurės turnyru, kas Katarui buvo tarsi repeticija norinti parodyti, jog jis yra pasiruošęs pasaulio čempionatui, vyksiančiam šių metų lapkričio ir gruodžio mėnesiais. Baigiami paskutiniai pasiruošimo darbai ir jau po 10 mėnesių daugelis stadionų prisipildys 50 000 ar 60 000 žmonių.
FIFA norai
FIFA nori, kad kitų metų turnyras būtų sėkmingas, tikėdamasi 1,7 milijono futbolo gerbėjų, rėmėjų ir žiniasklaidos atstovų šioje mažoje Persijos įlankos valstybėje. Stadionai kyla, bet svarbu ir apgyvendinimas. Ruošdamasi surengti 2022 m. pasaulio čempionatą, Katara Hospitality priklausanti įmonė Qetaifan Projects pasirašė supratimo memorandumą su ADMARES; pasauline alternatyvaus nekilnojamojo turto lydere su novatoriškais statybos metodais. „Qetifan Projects“ tęsia vietinių ir tarptautinių partnerysčių seriją, kuri papildys šiaurinę Qetaifano salą ir aptarnaus Kataro turizmo, svetingumo bei pramogų sektorius. Supratimo memorandumas apima 16 plaukiojančių viešbučių statybą ir eksploatavimą šiaurinės Ketaifano salos pakrantėse, kad būtų galima apgyvendinti mases gerbėjų kaimuose per 2022 m. pasaulio čempionatą. Viešbučiai yra unikalaus dizaino; 72 metrų ilgio ir 16 metrų pločio (236 pėdų ilgio ir 52 pėdų pločio), kiekviename iš jų yra 101 svečių kambarys, restoranas ir poilsio baras. Visi 16 keturių aukštų viešbučių bus identiški – iš viso bus 1616 plaukiojančių viešbučio kambarių.
Įdomioji čempionato priešistorė ir statistika
Priežastis, dėl kurios atsirado pasaulio futbolo čempionatas, buvo nepakankamas dėmesys futbolui olimpinėse žaidynėse. XX a. 2-ajame dešimtmetyje žaidimas turėjo pereiti prie profesionalumo, kuris neatitiko olimpinės dvasios. Todėl vyriausybinė institucija FIFA sumanė surengti pasaulio čempionatą. Sprendimas surengti pirmąjį čempionatą buvo oficialiai paskelbtas 1928 m. gegužės 26 d.
Pirmasis oficialus pasaulio futbolo čempionatas buvo surengtas 1930 m. Urugvajuje. Nuo tada turnyras vyksta kas ketverius metus (išskyrus pertraukas dėl Antrojo pasaulinio karo). Tačiau neoficialūs pasaulio futbolo čempionatai buvo rengiami prieš FIFA čempionatus XIX a. pabaigoje, tuo metu, kai egzistavo tik kelios nacionalinės komandos. Kita neoficiali „pasaulio taurė“ surengta iki 1930 m., buvo sero Thomaso Liptono trofėjus, dėl kurio buvo žaidžiama 1909 ir 1911 m.
Kalbant apie įdomesnius statistinius momentus, verta atkreipti dėmesį į augantį komandų skaičių. Jeigu pirmajame 1930 metais Urugvajuje vykusiame čempionate dalyvavo 13 komandų, tai šiais metais Katare varžysis 32 rinktinės. 32 komandų turnyras vyksta nuo 1998 metų. Nuo to laimi žiūrovas, nes gali stebėti daugiau rungtynių. Taip pat laimi valstybė, į kurią atvyksta daugiau turistų su pinigais. Laimi futbolas – daugiau įvairių komandų, daugiau netikėtumų, daugiau rungtynių. Dar įdomus akcentas čempionate – namų sienos. Šešis kartus turnyrą laimėjo namų komanda. Be to, daugelis rinktinių, kurios įprastai nekonkuruoja su geriausiomis komandomis, žaisdamos namuose, turnyre nueina gana toli. Pavyzdžiui, žaisdama namuose Švedija 1958 metais pateko į finalą, o Pietų Korėja 2002 metais pateko į pusfinalį. Todėl valstybės, kurios laimi teisę organizuoti čempionatą, prisiima ne tik atsakomybę už sėkmingą organizavimą, bet ir gauna neformalų spaudimą gerai pasirodyti iš sportinės pusės.
Pasaulio futbolo čempionai ir ypatingi finalai
Nagrinėjant istorinius aspektus pastebima, jog realiai įvyko devyniolika pasaulio futbolo čempionatų, bet kažkodėl Katare vykstantis futbolo čempionatas bus 22-asis. Kodėl? Atsakymas paprastas – į bendrą čempionatų skaičių yra įtraukiami ir dėl antrojo pasaulinio karo neįvykę 1942 ir 1946 metų čempionatai.
Čempionais yra tapę: Brazilija – 5 kartus (finaluose žaidė 7 kartus), Italija ir Vokietija – po 4 (finaluose žaidė atitinkamai 6 ir 8 kartus), Urugvajus, Prancūzija ir Argentina – po 2, Anglija ir Ispanija – po 1 kartą. Pažymėtina jog čempionais 12 kartų yra tapę Europos žemyno atstovai ir 9 kartus Pietų Amerikos komandos.
Rezultatyviausi čempionatų žaidėjai: 16 įvarčių – Miroslav Klose (Vokietija) 2002–2014 metai, 15 – Ronaldo (Brazilija) 1998–2006 metai, 14 – Gerdas Miuleris (Gerhard Müller, Vokietija) 1970–1974 metai, 13 – Žiustas Fontenas (Just Fontaine, Prancūzija) 1958 metai, 12 – Pelė (Pelé, tikr. Edson Arantes do Nascimento, Brazilija) 1958–1970 metai, 11 – Jurgenas Klinsmanas (Jürgen Klinsmann, Vokietija) 1990–1998 metai.
O kokius pasaulio futbolo čempionato finalus galime įvardinti kaip įdomius? Išskirti buvo sunku, bet žinoma, vyresniam sirgaliui prieš akis išnyra 1986 metų „Dievo ranka“ ar koks kitas futbolo čempionatas, kuriame iškilo mažiau žinoma komanda. Visgi norėčiau pažvelgti į mažiau žinomus finalus, kurie savu laiku buvo kažkas tokio, apie ką ilgai buvo kalbama.
Brazilija – Italija—1970 metų finalas.
Teigti, kad šis Pasaulio taurės finalas yra „svarbus“ tiek Brazilijai, tiek Italijai, būtų menkas ir banalus posakis. Tuo metu abi komandos po du kartus buvo atsiėmusios Jules Rimet trofėjų (Brazilija 1958 ir 1962 m., Italija 1934 ir 1938 m.). Trečioji pergalė reiškė, kad čempionai šią taurę galės pasilikti visam laikui! Taigi, matote šio žaidimo svarbą dviem komandoms – abi mosuoja savo dėl futbolo pašėlusių šalių vėliavomis, kiekviena kovoja, kad savo šlovingą futbolo paveldą pritaikytų patarlės karūnos brangakmeniui – Jules Rimet trofėjui. Rungtynės prasidėjo nervingai, pirmieji įvartį pelnė Brazilija, kai 18-ąją minutę Pele smūgiavo galva. Tačiau Italija nenuleido rankų ir 37-ąją minutę, po nebūdingos brazilų gynybos klaidos, pelnė įvartį.
Clodoaldo mėgino žaisti publikai, kai bandė atmušti kamuolį nežiūrėdamas, tačiau, didžiam jo nusivylimui, kamuolys pataikė į besiveržiantį Boninsegna, kuris smūgiu į tuščius vartus išlygino rezultatą. 1-1. Kitas įvartis buvo įmuštas Gersono, o 66 min. Jairzinho užtikrino brazilų persvarą. 3-1 Brazilija pirmavo jau 71 minutę. Paskutinis įvartis buvo įmuštas taip: aštuoni aikštės žaidėjai perdavinėjo kamuolį tarpusavyje, kol Pele nuspyrė kamuolį į dešinę. Brazilijos kapitonas Carlosas Alberto atmušė kamuolį į vartus ir užtikrino brazilų pergalę viename geriausių kada nors žaistų finalų. Gaila, kad po kelerių metų trofėjus buvo pavogtas.
Uruguvajus – Brazilija—1950 metų pasaulio taurė
Tai nebuvo finalas. Tai buvo pasaulio futbolo čempionatas be finalo. Pirmenybėse dalyvavo Urugvajus, Brazilija, Švedija ir Ispanija. Pirmenybių nugalėtojas paaiškėjo komandoms tarpusavyje sužaidus po vienas rungtynes. Nors realaus finalo ir nebuvo, bet pirmenybių puošmena tapo Urugvajaus ir Brazilijos rungtynės, kurias laimėjo Urugvajus lemiamoje kovoje rezultatu 2-1 įveikęs šeimininkę Braziliją. Šiai šaliai nelaimėti čempionato buvo laikoma didžiule nesėkme. Lemiamas rungtynės Brazilija žaidė savo neįveikiamoje tvirtovėje – „Marakanos“ stadione. Kad laimėtų pasaulio taurę, Brazilijai užteko lygiųjų, o Urugvajui buvo reikalnga tik pergalė. Visi neoficialiai jau kabino nugalėtojų medalius ant brazilų kaklų.
Net Pasaulio futbolo čempionato įkūrėjas Julesas Rimetas buvo paruošęs kalbą portugalų kalba, ketindamas pasveikinti Braziliją (tikiuosi, žinote, kad Brazilijoje kalbama portugališkai!). Likus kelioms dienoms iki finalo buvo sukurta ne tik šiomis dienomis žinoma pergalės daina „Brasil os vencedores“ („Brazilijos nugalėtojai“). O taip, lyg to būtų negana, Brazilijos futbolo federacija taip pat išspausdino 22 medalius su visos Brazilijos komandos pavardėmis (nes FIFA tuo metu nugalėtojų medalių neišdalino).
Gaila, kad daina niekada nebuvo grojama, medalius teko išmesti, o Jules’as Rimetas, su nebereikalinga nugalėtojams pasveikinti skirta kalba, liko stovėti aikštėje bežadis. Didelis šokas, ar ne?
Pasaulio futbolo čempionatas 2022 ir atrankos batalijos
Pagrindiniame turnyre dalyvaus 32 komandos, iš kurių 31 paaiškės atrankoje suskirstytoje pagal žemynus. Garantuotą vietą turi tik šeimininkai – Kataro rinktinė.
Europai skirta 13 vietų, Afrikai – 5, Azijai – 4 arba 5, Pietų Amerikai – 4 arba 5, Šiaurės, Centrinei Amerikai ir Karibų šalims – 3 arba 4, Okeanijai – 0 arba 1. Kai kurių zonų komandų kiekis bus žinomas po tarpžemyninių atrankos varžybų.
Europos atrankos turnyre dėl 13 kelialapių varžėsi 55 komandos. Jos buvo suskirstytos į 10 grupių (penkiose grupėse – po 5 komandas, kitose penkiose grupėse – po 6 komandas). Grupių rungtynės buvo žaidžiamos per keturis atrankos langus. Grupių nugalėtojos iškovojo tiesioginius kelialapius į pasaulio pirmenybes, antrąją vietą grupėse užimsiančios komandos pateko į antrąjį atrankos etapą. Antrajame atrankos etape prie jų prisidės dvi komandos pagal 2020-2021 m. sezono Tautų lygos rezultatus. Iš viso antrajame atrankos etape žais 12 komandų, kurios atkrintamųjų varžybų principu kovos dėl trijų paskutiniųjų kelialapių į Katarą.
Įskaitant šeimininkus, į 32 komandų pasaulio čempionatą iki šiol pateko 15 komandų: Kataras, Argentina, Belgija, Brazilija, Kroatija, Danija, Anglija, Prancūzija, Vokietija, Iranas, Olandija, Serbija, Pietų Korėja, Ispanija, Šveicarija. Šis pasaulio futbolo čempionatas 2022 bus tikrai įsimintinas.
https://www.youtube.com/watch?v=ydCM9K25Psg
Kokia padėtis kovoje dėl kitų kelialapių?
Afrikos zonoje nugalėtojai paaiškės kovo mėnesį. Į čempionatą vyks šių porų nugalėtojai : Egiptas – Senegalas, Kamerūnas – Alžyras, Nigerija – Gana, Kongas – Marokas, Malis – Tunisas.
Azijos zonoje atranka vyksta 3 etapais: pirmajame, dėl galimybės patekti į kitą etapą tarpusavyje sužaidė silpniausios pagal reitingą komandos. Antrame etape tarpusavyje susitinka I-ojo etapo nugalėtojos su likusiomis žemyno komandomis. 1–2 vietas užėmusios komandos patenka į III etapą. Trečiame etape rinktinės varžėsi dviejose grupėse. Po 2 rinktines iš kiekvienos grupės patenka į pasaulio čempionatą, o 3 vietas užėmusios komandos žaidžia tarpusavyje dėl teisės žaisti dėl papildomos vietos su kito žemyno komanda. Pagal šiuo metu esamą situaciją 5 ar 6 komandos pateks į čempionatą iš Azijos. Likus dviems rungtynėms 3 etape A ir B grupėse, A grupėje pirmauja Iranas ir Pietų Korėja, o B grupėje Saudo Arabija ir Japonija. Treti atinkamai Jungtinių Arabų Emyratai ir Australija. Kovo pabaigoje bus sužaistos dvi paskutinės grupių rungtynės po kurių paaiškės kas užims trečiasias vietas ir kovos dėl paskutinio kelialapio.
Šiaurės, Centrinę Ameriką ir Karibus (CONCACAF) atstovaus trys ar keturios komandos, priklausomai nuo kitų atrankos dalyvių. Trys geriausios pateks tiesiai, o trečiąsias vietas užėmusios komandos pateks į tarpžemynines atkrintamąsias varžybas. Likus komandoms sužaisti po tris rungtynes grupėje pirmauja Kanada, JAV ir Meksika.
Jei Okeanijos atstovai australai nepatenka į pasaulio čempionatą (šiuo metu bendrame turnyre su Azijos komandomis užima B grupėje trečią vietą ir turėtų kovoti dėl paskutinio kelialapio su A grupės trečios vietos komanda) Okeanija lieka be atstovų.
Pietų Amerikai atstovaus mažiausiai keturios komandos. Keturios geriausios komandos pateks automatiškai, o penktąją vietą užėmusios komandos gali patekti į atranką, jei laimės tarpžemynines atkrintamąsias varžybas. Likus daugeliui komandų sužaisti po dvi rungtynes, pirmenybėse pirmauja Brazilija ir Argentina, treti – Ekvadoras, ketvirti – Urugvajus, penkti – Peru.
Pasaulio čempionato burtai bus traukiami Kataro sostinėje Dohoje balandžio 1 dieną.
1 thought on “Futbolo čempionatas 2022 – kas laukia?”