Futbolo lažybos: skandalai ⚽
Šalia futbolo yra lažybos. Šalia yra lažybų yra pinigai, o kur pinigai – ten ne viskas rožėmis klota. Natūralu, jog atsiranda pagundų praturtėti neteisėtai. Futbolo lažybos ir keletas įdomesnių skandalų, nuvilnijusių po visą pasaulį.
Teisėjas iš Vokietijos
Robertas Hoyzeris teisėjavo antroje Vokietijos futbolo lygoje. 2005 m. jam buvo sumokėta apie 67 000 eurų už dalyvavimą skandale, dėl kurio jis skyrė raudonas korteles ir ginčijo nuobaudas.
Priklausomybė
Dėl azartinių lošimų Chelsea žaidėjas Eideris Gudjohnsenas sugebėjo kristi į 6 milijonų svarų skolą. Matthew Etheringtonas prisipažino, kad per 2010 m. prarado 1,5 milijono svarų sterlingų, o Paulas Mersonas ištvėrė siaubingą laikotarpį, kai pasitraukė iš žaidimo. Nors dabar jis yra gerai žinomas ekspertas, manoma, kad „Merse“ dėl azartinių lošimų, narkotikų ir alkoholio prarado apie 7 milijonus svarų sterlingų.
Italijos 1980-ųjų skandalas
Toks skandalas šiais laikais būtų utopija. Tačiau anais laikais Italija garsėjo kaip mafijos gimtinė, todėl sutartos futbolo lažybos nebuvo kažkas ypatingo. Minimo skandalo pradžią inicijavo smulkūs verslininkai Massimo Cruciani ir Alvaro Trinca. Jie savo pelną bandė padidinti papirkinėdami įvairių komandų futbolininkus. Įdomiausia, kad futbolininkai nepaisė lažybų susitarimų ir verslininkai įklimpo į skolas. Maža to, verslininkai dėl to futbolininkus padavė į teismą. Rezultatas – 33 „Seria A“ futbolininkai bei komandų vadovai buvo areštuoti. Tarp jų buvo ir Italijos futbolo legenda Paolo Rossi. Gavęs 3 metų diskvalifikaciją, garsiam futbolininkui buvo suteikta malonė ir leista dalyvauti 1982 metų pasaulio čempionate, kuriame triumfavo Italijos rinktinė, o P. Rossi tapo rezultatyviausiu žaidėju ir laimėjo auksinį batelį bei auksinį kamuolį. Dėl skandalo nukentėjo ir du Italijos grandai – „AC Milan“ ir Romos „Lazio“. Abu buvo išmesti į „Serie B“ čempionatą.
„Chichono ne-lažybų dėmė“
P. Rossi žaidė 1982 metų čempionate, bet jau bijojo dalyvauti futbolo lažybose. Tačiau lažybų šleifas atslinko ir čia. Ispanijos mieste Chichone vyko 1982 metų pasaulio čempionato mačas tarp Vakarų Vokietijos ir Austrijos. Tai buvo labiau susitartos rungtynės, o ne lažybos, nes čia žaidė ne pinigai, o susitarimas dėl ateities. Grupėje be minėtų komandų dar buvo Alžyras ir Čilė, kurie tarpusavio susitikimą sužaidė dieną anksčiau. Situacija buvo tokia: Vokietijai reikia pergalės, o Austrijai – nepralaimėti daugiau nei dviem įvarčiais. Puiki situacija susitarimui. Rungtynių scenarijus buvo toks: rungtynių pradžioje Vokietija įmušė greitą įvartį ir likusį rungtynių laiką kamuolis buvo aikštės viduryje, vartininkai galėjo palikti vartus, nes nei viena komanda neskubėjo atakuoti. Stadione buvo skanduojamas Alžyro vardas. Alžyro futbolo federacija po rungtynių pateikė protestą FIFA, tačiau sankcijų komandos nesulaukė.
Prancūzų gėda
1992-1993-ųjų sezone Marselio „Olympique“ komandos prezidentas Bernardas Tapie prieš lemiamas sezono rungtynes su „Valenciennes“ ekipa, bandė papirkti tris varžovų futbolininkus. Motyvas – lengvesnės rungtynės, užtikrintas Prancūzijos čempionato titulas ir geresnis pasiruošimas Čempionų lygos finalui. Du varžovų futbolininkus pavyko papirkti, o vienas paimti 250 tūkst. frankų atsisakė. Pergalė buvo pasiekta minimaliu skirtumu, laimėta Čempionų lyga, įveikiant „AC Milano“ komandą. Viskas klostėsi gerai, bet išaiškėjus susitarimui, iš „Olympique“ buvo atimti du „Ligue 1“ titulai, kitą sezoną klubas žaidė antroje lygoje, o prezidentas Bernardas Tapie buvo nuteistas 2 metus kalėti.
„Calciopoli“ – 1980-ųjų futbolo lažybų skandalo antra dalis
Sutartų futbolo lažybų dalyviai – Turino „Juventus“, „Fiorentina“, „AC Milan“ ir Romos „Lazio“. Pirmieji susitarimo faktai išryškėjo paviešinus „Juventus“ generalinių vadovų Luciano Moggi ir Antonio Giraudo telefoninius pokalbius, kurių metu vadovai išsirinkdavo jiems patinkančius teisėjus ir padėdavo jiems nulemti artėjančių rungtynių baigtį. Italijos laikraščiuose paviešintose pokalbių išklotinėse, Moggi po kelių nesėkmingų „Juventus“ rungtynių išplūsdavo teisėjus dėl neatliekamų užduočių. Tai tesėsi ilgai, į teisėjų valdymo procesą buvo įtraukti ir kiti aukščiau paminėti klubai. Sudėtinga schema buvo atskleista ir sukeltas grandiozinis skandalas. Rezultatas – „Senoji senjora (Turino „Juventus“) prarado iškovotą „Serie A“ titulą ir buvo išmesta į „Serie B“ pirmenybes, „Lazio“ naujame čempionate startavo turėdami -3 taškus ir prarasdami vietą Europos lygoje. „Fiorentinai“ ir „Milanui“ naujame čempionate teko startuoti su -9 taškais, bet iš „Milano“ nebuvo atimta vieta Čempionų lygoje.
Dabartinių laikų sutartų lažybų fonas
Nors sankcijos už sutartas futbolo lažybas yra didelės, tai neatbaido futbolo pasaulio atstovų nusikalsti. Rusijos futbolininkas Dimitrijus Aidovas buvo apkaltintas sutartomis rungtynėmis Baltarusijos čempionate. Tyrėjai užfiksavo įtarimus 2018 metais įvykusiose „Gomel“ rungtynėse prieš Bresto „Dinamo“ ir Barysavo BATE komandas. Nustatyta jog D. Aidovas sulaukė 22 tūkst. JAV dolerių už sutartų rungtynių vykdymą. Pirmasis „Gomel“ susitikimas baigėsi rezultatu 0:3 pralaimint „Dinamo“, antrasis – 0:6 pralaimint „BATE“. 38–erių žaidėjas visam gyvenimui buvo diskvalifikuotas iš visų futbolo varžybų.
„Sportradar“ sutartų futbolo lažybų faktai
„Sportradar“ tarptautinė bendrovė analizuoja sporto duomenis bei teikia paslaugas bukmekeriams ir nacionalinėms federacijoms. Pirmasis šios organizacijos nustatytas faktas – daugiau nei 50 proc. sutartų rungtynių statymai būna atliekami gyvai per pirmąsias 15 mačo minučių. Priežastis – greitai kintanti lažybų pasiūla gyvai. Antrasis faktas – 40 proc. (628) sutartų futbolo rungtynių buvo žaidžiamos antrosiose pagal pajėgumą šalių lygose. Aukščiausiose pirmenybėse vyko 377, trečiose pagal pajėgumą ir žemesnėse lygose – 298, jaunimo čempionatuose – 149 mačai. Priežastis – lendama į tas rinkas, kurios sulaukia mažiau dėmesio.
Pabaigai keletas sėkmingų futbolo lažybų:
- 2005 m. Čempionų lygos finale, pirmame kėlinyje „Liverpool“ rezultatu 0:3 atsilikinėjo nuo „AC Milan“ komandos ir mažai kas tikėjo komandos sėkme. Tai ypač pasakytina apie lažybų tarpininkus, kurių dauguma siūlė 100/1 šansą, kad „Liverpool“ taps čempionais. S.Geraldo vedini raudonieji sukūrė stebuklą ir laimėjo Čempionų lygą.
- Didžiausias visų laikų šokas Anglijos futbole įvyko 2016 m., kai „Leicester City“ pirmą kartą klubo istorijoje iškovojo „Premier“ lygos trofėjų. Prieš tai buvusiame sezone „Foxes“ kovojo dėl išlikimo lygoje, o jau kitais metais Claudio Ranieri savo treniruojamą klubą atvedė į Anglijos futbolo lygos nugalėtojų titulą. Už „Lapių“ triumfą bukmekeriai siūlė 5000/1 koeficientą.
- „Manchester United“ gerbėjas sykį laimėjo pusę milijono svarų. Tada tikimybė laimėti buvo 1,6 mln. prieš vieną, tačiau visi ankstesni 30 įvykių kombinacijoje buvo atspėti ir paskutinis įvykis, kuriame Miuncheno „Bayern“ laimėjo Čempionų lygą 5:4 baudiniais įveikdama Valensiją, taip pat išsipildė.